22 Haziran 2010 Salı

Kitaplarım

2009-2010 Eğitim-Öğretim yılı henüz bizim için tamamlanmadı.Haziran ayının sonuna kadar yine okula gideceğiz.Gidiyoruz da:)
Son birkaç gündür terör yüzünden yaşadığımız sıkıntılara,köyümüzün yakınlarında yakalanan teröristlerle,yanımızdan geçen akrep denilen askeri araçlarla,başımızın üstünde dolaşan  helikopterlerle ve silah sesleriyle  birlikte yeni sıkıntılar eklendi.
Bu koşullar altında okula yine,yeniden devam etmek durumundayız.
Ülkemizin yaşadığı bu sıkıntıları bir an önce atlatmasını diliyorum.
****
Her ne kadar da yaşananlar yüzünden aklımızı toparlayamasak da seminer dönemindeki -bana göre- harcanan zamanı kitap okuyarak telafi etmeye çalışıyorum.


Geçenlerde elime ulaşan kitaplarımdan bahsetmek istiyorum.Birincisi,kitaplarımın içinde okumak için sabırsızladığım tek kitap olan “Albümdekiler”.

Albümdekiler/Gülsen VAROL:

"Gülsen Varol, emekli müzik ve ingilizce öğretmeni. Kültür Bakanlığı ve TDK tarafından ödüllendirilen şiirleri var. Hasret Senfonileri - Bende Kalanlar - Velhasıl adını verdiği üç şiir kitabı olan yazarın, ayrıca İş Kültür Yayınlarından basımını sağladığı Ve Günahlar Var Ya isimli Vedat Varola ait bir de rubailer kitabı var. Albümdekiler onun ilk romanı."


Kitap hakkında ne söylesem benden önce bahseden değerli dostların cümleleri yanında ufak tefek kalacaklar.Diyebileceğim en güzel şey;”okuyun!”olacaktır.Kitabı elinize almanızla bitirmeniz bir oluyor.Geç de olsa okuduğum için çok mutluyum.Değerli öğretmenime çok teşekkür ediyorum.
Sizinle aynı okulda olmayı hayal ettim de…Çok isterdim…

Henüz okumadığım kitaplar hakkında da yazılmış olan kısa bilgiler;


 Elif Şafak/Med-Cezir:


Med-Cezir Elif Şafak'ın kadınlık, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat konulu yazılarından bir araya getirilmiş bir seçki. Kitabı, Elif Şafak'ın farklı yayın organlarında yayımlanan yazılarını severek okuyan, ancak bir kısmını da kaçıran okurlar için bir bütünlük gözeterek hazırladık. Elif Şafak'ın yazıları böyle bir toplam içinde peşpeşe okunduğunda, ona özgü olan açık bir hale geliyor: gece-gündüz, göçebelik-yerleşiklik, kadınlık-erkeklik, Doğu'da ya da Batı'da olmak gibi uçlar arasında salınım, bu uçlardan hiçbirine yerleşmeme, arada olma duygusu... Bu duygunun ilhamıyla yazılmış yazılar.


Med-Cezir toplamı, yazarın değişik alanlardaki bakışını yansıtırken, onu romanlarıyla tanımış ve takip eden okurlar için de edebiyatının izini sürebilecekleri keyifli bir okuma vaat ediyor

Chres Cleave/Küçük Arı:


"Size bu kitapta ne olduğunu anlatmak istemiyoruz; çünkü gerçekten çok özel bir hikâye ve biz onu bozmak istemiyoruz.
Yine de bu kitabı almanıza yetecek kadar bilmeniz gerektiğinden, sadece şu kadarını söyleyelim:
Bu, yaşamları kaçınılmaz bir şekilde çarpışan iki kadının hikâyesidir. Ve biri korkunç bir seçim yapmak zorundadır.
İki yıl sonra tekrar karşılaşırlar ve hikâye burada başlar...
Bu kitabı okuduğunuzda herkese anlatmak isteyeceksiniz. Bunu yaptığınızda, lütfen, neler olduğunu anlatmayın; çünkü bütün büyü, olayların akışında...
"Bir sonraki Uçurtma Avcısı."
-Library Journal-
"Sizi alıp götürecek''
-Washington Post-
"Okuduktan sonra unutmanız hiç de kolay olmayacak."
-Financial Times-
''Hiç tartışmasız 2009'un açıkara en iyi kitabı''
--Metro-

Jean Christophe Grange/Ölü Ruhlar Ormanı:


"Jeanne Korowa tek bir hata yaptı. Katili ormanda arıyordu.
Oysa orman katilin içindeydi. İnsanın içindeki vahşi çocuk gibi.
Genç ve yalnız bir kadın olan Yargıç Jeanne Korowa, tesadüfen şahit olduğu bir psikiyatri seansı sayesinde Paris'te işlenen tüyler ürpertici seri cinayetlerin failini keşfetmiştir. Ama elinde hiçbir kanıt yoktur ve katilin peşine tek başına düşmek zorundadır.
Böylece Guatemala, Nikaragua ve Arjantin'de soluk soluğa ve kanlı bir takip başlar."

Alexandra Cavelius/Leyla:


LEYLA BOSNALI BİR KIZIN YÜREĞİNİZİ BURKACAK VE TÜYLERİNİZİ ÜRPERTECEK GERÇEK HAYAT ÖYKÜSÜ Bosnalı Leyla büyük bir kâbusu atlatmıştı: Bosna’daki toplama kampında geçirdiği iki yılı. Binlerce kadının travma geçirmesine neden olan savaşın karanlık ve baskıcı yüzünü anlatan bir kadın... Onun isyankâr öyküsü ve acıyla dolu dokunaklı kaderi...
“Bu kitabın kapağını açmadan önce, cehenneme açılan bir kapının eşiğinde olduğunuzu bilmelisiniz. İnsan denilen yaratığın bütün kötülüklerini sergiye çıkarttığı bir coğrafyaya, Balkanlara adım atacaksınız… Kadınların beden ve ruhlarının nasıl lime lime edildiğini okurken “insan uygarlığı” denilen barbarlıktan kaçıp, en vahşi hayvanların şefkatli uygarlığına sığınmak isteyeceksiniz.” -Sydsvenska Dagbladet.
Bu kadar acı ve yürek burkucu bir kitap okumadım. Ağlayarak elimden bıraktığım kitaba her seferinde geri döndüm. Korkunç bir öyküydü. Bir zamanlar basın organlarında Yugoslavya’nın adıyla birlikte duyduğum ‘etnik temizlik’, ‘toplama kampı’, ‘toplu tecavüz’ gibi sözcüklerin ne anlattığını bu kitapla anladım. -Allt om Böcker
Balkanlarda neler olup bittiğini anlatan sarsıcı bir kitap. Leyla kendisinin ve başka kadınların yaşadıkları cehennemi haykırıyor... Bu kitabı sonuna kadar okuyup bitirmeden duramıyorsunuz. -Svenska Dagbladet
Eğer yetkim olsa her okula insanlık dersi diye bir ders koyar ve bu kitabı herkesin okumasını zorunlu kılardım. -Dagens Nyheter

19 yorum:

Adsız dedi ki...

küçük arıyı bu çok ilgi çekici tanıtım yazısına kanıp almıştım am abeklentimin altında çıktı diyebilirim..
umarım sen aynı şeyi yaşamaz ve sevrsin diyeyim..bizde bu temmuz 1 e kadar çay içmelerdeyiz:)

elif dedi ki...

kitap önerilerin için sağol ezgicim. hemen listeme ekledim bile...kitap okuyacak bir vaktinin olması ne güzel.bende tatil boyunca paso kitap okudum.okudukça dinlendim , dinlendikçe mutlu oldum....

ezgilimelodi dedi ki...

asyaselda;Dediğim gibi henüz okumadım,dilerim severim:)Teşekkürler yorumun için:)

Elif;Rica ederim Elif.Evet vaktim bol:))Seminer bitse daha da bol olacak:)))

bilge dedi ki...

o kitapların çoğunu okudum ezgiciğim okumadıklarımı listeme aldım hadi tatilde olsun artık bu aralar hepimizin ciğeri yanıyor ezgi nerde olduğunu bilmiyorum ama yurdumun üstünden bu kara günlerin kalkmasını dilemekten başka dileğim yok sevgilerimle..

ezgilimelodi dedi ki...

Bilge;Karadeniz'in doğusundayım ben:)
Benden de sevgiler...

acartolga dedi ki...

Okumak istediğim o kadar kitap var ki... Ayda ortalama üç dört kitap okuyabiliyorum. Önerdiğin kitapların birkaç tanesini okumuştum.
Güzel bir anlatım, keyifle okudum, umarım güzel bir tatil geçirirsin, önümüzdeki öğretim yılına hazırlanırsın bu arada.

ezgilimelodi dedi ki...

acartolga;Ben de öyle umuyorum:)Hepimiz için iyi bir tatil olsun...

Newbahar dedi ki...

Güzel karadenizimin doğu illerinden (terör yönüyle) pek farkı kalmadı değil mi Ezgim?

Ama ben biliyorum ki Karadeniz insanı onlara kucak açmayacak ve barındırmayacak.

Albümdekileri okumana sevindim.

Güzel bir tatil geçirmeni diliyorum canım. Sanırım uzunca bir süre görüşemeyeceğiz.

Sevgiler güzel yüreklim.

ezgilimelodi dedi ki...

Newbaharımmm;Güliz ablacım,çok teşekkürler yorumun için.Açmadık,açmayız da onlara.Şükürler olsun ki askerlerimizde bir şey yok.2 terörist daha yakalandı.Bunun huzuru var içimizde.
Görüşemezsek kendine ve kuzucuklara çok iyi bak...
İyi ki varsın,iyi ki tanıdı seni Ezgi'n...

hasret senfonileri dedi ki...

MERHABA GÜZEL YÜREKLİM...
İÇLİ BİR SESİ KULAKLARA TAŞIYAN ADINLA KEŞKE ÖĞRENCİM OLSAYDIN EZGİ.. VE BEN SENİNLE HEP GURUR DUYSAYDIM.. BU HİSSİ TAŞIMAK İÇİN MUTLAKA ÖĞRENCİM OLMAN GEREKMİYOR SENİN DERİN DUYGULARINA İNSANCIL YAKLAŞIMLARINA VE BİLGİ AÇLIĞINA HAYRANIM ZATEN..

KİTABIMA SAYFANDA YER VERİŞİN KANAT TAKTI YÜREĞİME EZGİ.. GENÇ MESLEKDAŞLARIMIN GÖZLERİ İLE OKUNMAK VE ANLAŞILMAK NE BÜYÜK MUTLULUK VERİYOR BANA ANLATAMAM..
TEŞEKKÜR EDERİM EZGİ'M..

ezgilimelodi dedi ki...

HASRET SENFONİLERİ;O kanatların üzerindeki küçük yüreklerden birisi olabilmek de beni çok mutlu etti öğretmenim...
Ben de teşekkür ederim güzel yorumunuz için,çok sevindim...

Mehmet Bilgehan Merki dedi ki...

"Albümdekiler" çok önerildiği için listeme aldığım ve okumayı hedeflediğim bir kitap. Diğerleri genel olarak ilgim dışında. Ancak önerilerin dikkate değer. Kitap her anlamda desteklediğim bir konu. Herkese her olanakta ve her zaman bol okumalar dilerim. Sevgiyle kalın.

n. ışıl karagöz dedi ki...

ne güzel ben hiç okuyamıyorum

tedirginruhcikolatacisi dedi ki...

Bazı yazarlar vardır. Büyülüdür sizin için. Tanıdığınız anda o büyü yokolur. Elif Şafak tanıdığınız zamanda o büyünün artarak devam ettiği bir yazar. Kendi güzel, kelimeleri güzel, kitapları okunası; okunduktan sonra da tekrar dönülüp bakılası insan. Med-Cezir benim için dinlendiren, düşündüren bir kitaptı, diğer Elif Şafak kitapları aksine.
Faydalı okumalar diliyorum...

ezgilimelodi dedi ki...

Mehmet Bilgehan Merki;Ben çok seviyorum okumayı.Teşekkür ederim yorumunuz için.Sevgiyle kalın.

Işıl;Fırsat bulup okumalı...

Çikolatacım;Hmm merak ettim,okuduktan sonra fikrimi belirtirim ben de:))
Sevgiler canım

absolut dedi ki...

kıtap tavsıyelerın ıcın tesekkürler:=)ölü ruhlar ormanı ılgımı cektı..ama sıcaklardan bırtürlü kendımı verıpte kıtap okuyamıyorum:=)

ezgilimelodi dedi ki...

Absolut;Haklısın sıcaklar bunaltıyor insanı:)Gerçi Karadeniz'de yağmurlar dinmek bilmiyor ama:))

oyumben dedi ki...

Albümdekiler okurken yaşadığım nadir kitaplardan. Sanırım yazarken yaşayan bir insan tarafından yazıldığı için.

özlem dedi ki...

Dersler bittiğinden beri ben de deliler gibi okuyorum.
Sana da iyi okumalar dilerim.
Küçük Arı Ve Leyla hakkındaki görüşlerini sonra paylaşalım bir ara:)
Sevgilerimle ...